Zdjęcia z zabiegów

Kinesiotaping to plastrowanie dynamiczne różnych części ciała, specjalnymi elastycznymi taśmami. W artykule przedstawiamy w skrócie historię kinesiotapingu i wyjaśniamy, jakie jest jego zastosowanie. Charakteryzujemy także taśmy do kinesiotapingu i podpowiadamy, jakie techniki mogą być stosowane do oklejania taśmami kinesio.​

 

Co to jest?

Metoda została opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase, który po kilku latach badań klinicznych wprowadził nową technikę leczenia. W 1995 roku Amerykańskie Krajowe Stowarzyszenie Trenerów Sportowych uznało kinesiotaping za skuteczną metodę uzupełniającą leczenie. W Europie została rozpowszechniona w połowie lat 90. XX wieku, a na początku XXI wieku polscy fizjoterapeuci włączyli ją do metod rehabilitacji. Obecnie taping ma szerokie zastosowanie w fizjoterapii, szczególnie w sektorze sportowym.

Historia kinesiotapingu w skrócie

Zastosowanie kinesiotapingu

Kinesiotaping wykorzystuje stymulację poprzez mechaniczne drażnienie receptorów skóry. Zastosowanie szeregu technik pozwala na osiągnięcie właściwego funkcjonowania układu mięśniowego oraz kostno-stawowego. Dzięki odpowiedniej aplikacji jesteśmy w stanie uzyskać:​

 

poprawę krążenia krwi, prawidłowe napięcie mięśniowe, prawidłowe ustawienie powierzchni stawowych, prawidłową ruchomość powięzi, zmniejszyć obrzęki limfatyczne, zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Kinesiotaping

Czym charakteryzują się taśmy do kinesiotapingu?

Taśmy do kinesiotapingu wykonuje się w 100% z bawełny, która pokryta jest hipoalergicznym klejem akrylowym. Taśmy zostały tak zaprojektowane, aby naśladowały właściwościami ludzką skórę. Rozciągają się one jedynie wzdłuż, a ich sprężystość wynosi nawet do 130% pierwotnej długości. Są one wodoodporne, nie utrudniają wykonywania czynności dnia codziennego (łącznie z kąpielą). Ich użytkowanie jest możliwe nawet do tygodnia czasu.