Masaż klasyczny ludzkość stosowała już 3000 lat temu. Wszystko zaczęło się w Chinach, gdzie masaż klasyczny zaczęto wykonywać jako instynktowny sposób nie tylko na odprężenie, ale i różne dolegliwości. Dzisiaj masaż klasyczny należy do najbardziej popularnych zabiegów i stał się podwaliną wielu innych metod masowania.​

Choć masaż klasyczny, jak wskazuje „The Cong-Fou of the Tao-Tse”, książka, w której po raz pierwszy wspomniano o tego rodzaju technikach, narodził się w Chinach, to i sam Hipokrates w Grecji polecał „tarcie” jako metodę leczenia chorób. Masaż klasyczny przetrwał średniowiecze dzięki… Kościołowi katolickiemu, ponieważ to właśnie zakonnice stosowały tego rodzaju zabiegi, by pomóc chorym pozostającym pod ich opieką. Dziś często tę metodę nazywa się masażem klasycznym szwedzkim, gdyż do jej rozwoju bardzo przyczynił się pochodzący z tego kraju lekarz Per Henrik Ling. Jednak to Holendrowi Johanowi Mezgerowi zawdzięczamy naukowy rozwój tej techniki masażu.

Techniki. Co warto wiedzieć o tym rodzaju masażu?

Masaż

 

Klasyczny

Jak się przygotować?

Masaż klasyczny nie wymaga specjalnych przygotowań.

 

Warto jednak pamiętać, by na około 1.5godziny przed zabiegiem nie jeść ciężkostrawnych posiłków. Przed wybraniem się na zabieg trzeba wziąć prysznic, co można też często uczynić w wielu gabinetach masażu. Podczas masażu klasycznego osoba go wykonująca korzysta ze środków poślizgowych, więc i po sesji trzeba wziąć kąpiel. W trakcie zabiegu pacjent jest nagi, ma przykryte ręcznikiem części intymne.

Masaż stopami Padanghata, czyli indyjski sposób na przywrócenie energii, Masaż indiański, czyli sposób na przywrócenie ciału energii​

 

Masaż izometryczny – wskazania, przebieg i rezultaty, Masaż klasyczny: techniki Technika wykonywania masażu klasycznego została bardzo dokładnie opracowana. Warto więc wiedzieć, że zawierają się w niej:

Przeczytaj także:

Głaskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, roztrząsanie, wałkowanie. Warto wiedzieć

Elementy masażu klasycznego wykorzystywane są w wielu innych stosowanych współcześnie technikach: zarówno relaksacyjnych i leczniczych. Wśród technik relaksacyjnych, opartych na masażu klasycznym wyróżnić można m. in. masaż aromaterapeutyczny i masaż ujędrniający, wśród zabiegów leczniczych: masaż izometryczny i drenaż limfatyczny.

Masaż klasyczny: działanie

Masaż klasyczny niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji. Aktywizuje działanie układu limfatycznego i krwionośnego, dzięki czemu tlen i substancje odżywcze w większej ilości trafiają do organizmu. Masaż klasyczny działa również na układ nerwowy – uspokaja lub pobudza klienta, powodując sprawniejsze przesyłanie bodźców do mięśni. Jako że masaż klasyczny poprawia ukrwienie, działa również na układ pokarmowy – przyspiesza przyswajanie substancji odżywczych i proces spalania materii.  Masaż klasyczny usprawnia ruchomość stawów, a także działa na mięśnie: zwiększa ich elastyczność, dzięki czemu pracują lepiej, są również lepiej ukrwione. Nie zapominajmy o wpływie masażu klasycznego na psychikę: zabieg wspomaga wydzielanie serotoniny. Co więcej, masaż klasyczny działa dobroczynnie na skórę: usuwa martwy naskórek, ułatwia jej oddychanie, przez co staje się jędrniejsza.